Badanie prostaty

Home / Jak leczyć prostatę / Badanie prostaty

Każdy mężczyzna o wieku około 50-tki musi się liczyć z zagrożeniami związanymi z przerostem prostaty. Kontrolowanie sytuacji jest znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem niż beztroska w nadziei, że problem choroby prostaty nigdy nie wystąpi.

Profilaktyka chorób prostaty jest prosta i warto zmienić nieco tryb życia, włączyć suplementację oraz regularnie raz w roku przeprowadzać badania kontrolne.
Na badanie prostaty należy się zgłosić do urologa.

Aby ułatwić sprawę warto być na tą wizytę należycie przygotowanym.

Pierwszym badaniem przeprowadzonym przez urologa będzie bowiem wywiad.

1. wywiad chorobowy dotyczący objawów ze strony prostaty.

Urolog najprawdopodobniej zapyta o kilka istotnych objawów pomocnych w ocenie stanu gruczołu krokowego. Warto, więc przed wizytą u urologa przygotować się na to, że urolog zada pytania o częstotliwość oddawania moczu, niezwyczajne objawy i odczucia związane z oddawaniem moczu, a także kwestie związane z życiem seksualnym.

Im dokładniej pacjent opisuje objawy, tym prostszy i bardziej rzetelny jest wywiad.

2. badanie prostaty per rectum (palcem przez odbyt)

Dzięki badaniu per rectum urolog może stwierdzić czy prostata jest zdrowa, gładka i sprężysta. Urolog wyczuje również ewentualne guzki, stwardnienia i inne nieprawidłowości.

3. analiza moczu

Kolejnym badaniem, które ewentualnie zleci urolog jako następstwo wcześniej wykonanych badań prostaty będzie analiza ogólna moczu.

4. PSA (ang. Prosttate Specific Antigen) zwane potocznie „PSA prostaty”, lub „PSA antygen”

Badanie PSA służy do pomiaru stężenia swoistego antygenu prostaty wytwarzanego przez komórki nabłonkowe prostaty. Test PSA bada stężenie PSA we krwi. PSA jest antygenem wydzielanym przez zdrowe komórki prostaty głównie do nasienia, jednak niewielka ilość PSA trafia również do krwi.

U zdrowego mężczyzny poziom PSA we krwi nie przekracza 4 ng/ml krwi.

Warto wiedzieć, że na poziom PSA ma wpływ kilka czynników.

Pierwszym z nich jest wiek. Im starszy mężczyzna, tym wyższe może być stężenie PSA nawet jeśli prostata zachowuje prawidłową budowę i funkcje. Wytrysk nasienia również powoduje wzrost stężenia PSA we krwi mężczyzny. Z tego względu urolog zaleci wstrzemięźliwość seksualną na dwa dni przed badaniem. Badanie per rectum także może spowodować czasowy wzrost stężenia PSA. Badanie PSA wykonywane jest w związku z tym najwcześniej po dwóch dniach od wykonania badania per rectum.

Chociaż PSA nie daje jednoznacznych wyników większość urologów uważa je za bardzo przydatne, jako że PSA pozwala wykryć raka prostaty we wczesnej fazie. Profilaktyczne badanie PSA ma jeszcze inne zalety. Jest stosunkowo proste (można je nawet robić samodzielnie) i obserwować zmiany poziomu PSA w czasie porównując poszczególne wyniki.

Dla wiarygodność wyników dość istotne znaczenie ma również miejsce wykonania badania. Najlepiej jest, gdy wszystkie porównywane wyniki dotyczą badań PSA wykonanych tą samą metodą.

Urolog może zalecić również inne badania, dzięki którym diagnoza będzie bardziej precyzyjna i wiarygodna.

5. Ultrasonografia przez powłoki brzuszne.

6. Ultrasonografia przezodbytnicza (TRUS – ang. TransRectalUltraSound)

7. Biopsja prostaty

Rodzaj dodatkowych badań ich przydatność i zakres zawsze ustala urolog indywidualnie dla każdego pacjenta. Lekarz proponuje również metodę leczenia prostaty. Na tym polega jego rola.

Pacjent, zwłaszcza ten u którego występują objawy choroby prostaty powinien jednak aktywnie uczestniczyć w procesie powrotu do zdrowia. Niezwykle istotna jest zmiana trybu życia polegająca na wykluczeniu jak największej ilości czynników sprzyjających rozwojowi choroby. To właśnie niewłaściwy tryb życia w największej mierze odpowiada za zmiany chorobowe.

Zmiana sposobu odżywiania i suplementacja diety przyniosą korzyści zdrowotne dla całego organizmu i przyspieszą proces leczenia choroby na każdym etapie.

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.