Prostata

Home / Prostata

Prostata jest częścią układu płciowego mężczyzny.

Inną popularną nazwą prostaty jest gruczoł krokowy. Fachowcy używają zwykle określenia stercz (to łacińska nazwa gruczołu krokowego).

Stercz składa się z kilkudziesięciu niewielkich gruczołów stanowiących miąższ gruczołu, uchodzących do cewki moczowej. Prostata leży w dolnej części miednicy, poniżej pęcherza moczowego, pomiędzy odbytnicą a spojeniem łonowym. Najważniejszym zadaniem, jakie prostata ma do wykonania, jest produkcja płynów nasiennych (biała, mętna ciecz o charakterystycznym zapachu), w których pływają plemniki. Płyny nasienne odżywiają plemniki, wspomagają dojrzewanie plemników i tworzą doskonałe środowisko ułatwiające swobodne poruszanie się plemników. Prawidłowy skład płynów nasiennych decyduje o zdolności do zapłodnienia.
Z punktu widzenia zdrowia mężczyzny istotne są dwie informacje.
 
  • Przez prostatę przebiega cewka moczowa. Cewka moczowa jest przewodem wyprowadzającym mocz z pęcherza na zewnątrz. Elementy mięśniowe prostaty zapewniają trzymanie oczu. To właśnie dlatego przerost prostaty powoduje problemy z oddawaniem moczu.
  •  Gruczoły wchodzące w skład prostaty produkują wydzielinę będącą składnikiem spermy. Jej rolą jest zwiększanie ruchliwości i żywotności plemników. Elementy mięśniowe prostaty kontrolują wytrysk nasienia.

Ułożenie prostaty w miednicy mniejszej tak, że jej tylna ściana przylega do odbytnicy umożliwia pobudzanie prostaty w trakcie stosunku, a w konsekwencji zwiększenie satysfakcji seksualnej (męski punkt G).
 
To ułożenie wykorzystywane jest również przez lekarza w trakcie badania prostaty palcem przez odbyt, ultrasonografii, czy biopsji. 

WYMIARY PROSTATY

Wielu mężczyzn po badaniu ultrasonograficznym  otrzymuje informację o wymiarach prostaty. Istotne staje się wówczas pytanie: Jakie są prawidłowe wymiary prostaty?

U niemowlęcia prostata ma wielkość ziarnka grochu. Dojrzałe wymiary osiąga prostata w wieku około 30 lat . Kształt prostaty przypomina odwrócony stożek

Prawidłowe wymiary prostaty dorosłego mężczyzny:

  • szerokość < 4,5 cm
  • głębokość < 3,5 cm
  • długość < 3,5 cm
  • objętość około 25cm3
  • waga 15-20 g

Rozwój gruczołu krokowego i jego czynności zależy od poziomu  hormonów płciowych. 

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.