Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała o zaczęciu wysyłania roboczych danych nawigacyjnych wykorzystując kolejne dwie satelity pracujące w obrębie znanego pod nazwą Galileo – europejskiego odpowiednika systemu GPS. Powiększa to wypełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Satelity Galileo numer 9 a także 10 zostały ustawione na orbicie 11.09.15 r. Po wykonaniu wielotygodniowych, skomplikowanych testów na okołoziemskiej orbicie, udało się potwierdzić ich działanie zgodne z założeniami. Szczególnie, za pomocą wysokiej na 20 m anteny na terenie centrum ESA na terenie Belgii, przeprowadzono testy częstotliwości fal radiowych generowanych z tych orbiterów, by określić kształt sygnału oraz jego wielkość.

Sprawdzono do tego efektywność współpracy ze znajdującą się na Ziemie siecią systemu Galileo. Badania były koordynowane z Galileo Control Centres w Oberpfaffenhofen w Niemczech a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszej bazie testowano nadawanie poleceń jak również pilnowanie satelitów, za to w drugim nadzorowanie odbierania danych nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zakończyły się satysfakcjonującymi wynikami nawet nieco szybciej aniżeli przewidywał harmonogram. 29 stycznia b.r. satelity zaczęły nadawanie pełnych danych do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna realizuje aktualnie też testy dwóch kolejnych satelitów nawigacyjnych (numer 11 a także 12), które zostały wystrzelone 17 grudnia 2015 r. Za to orbitery nr 13 a także 14 odbyły niedawno badania przed wystrzeleniem na terenie centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na obszarze Holandii a później zostały umieszczone w magazynie czekając na start.

Tymczasem na terenie Niemiec trwa produkcja dwunastu nowych satelitów Galileo. Pełny system Galileo ma liczyć 24 satelity. Obecnie nadawane sygnały do nawigacji pozostają w formie „roboczej” – używa je przemysł satelitarny do przygotowania produktów oraz usług, jakie przyszłości będą udostępnione samym użytkownikom.