Lek na raka gruczołu krokowego może spowolnić rozprzestrzenianie się choroby.

Lek na raka gruczołu krokowego może być używany do leczenia mężczyzn z pewnymi mutacjami genetycznymi.

lek na raka gruczołu krokowego

Lek stosowany w leczeniu raka piersi i jajnika związanego z pewnymi mutacjami genetycznymi może pomóc w zwalczaniu niektórych z najcięższych przypadków raka gruczołu krokowego.

Naukowcy przetestowali lek, zwany olaparibem, w randomizowanym badaniu klinicznym prawie 400 mężczyzn z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego i mutacją w jednym z kilku genów zaangażowanych w naprawę uszkodzonego DNA, takich jak BRCA1 i BRCA2. Te wady genetyczne zwiększają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, w tym raka piersi i jajnika (SN: 4/7/15). Nawet 30 procent mężczyzn z najtrudniejszymi do wyleczenia nowotworami prostaty również ma mutacje w tym typie genu.

W badaniu klinicznym fazy III, mającym na celu porównanie nowego leczenia z obecnym standardowym leczeniem, mężczyzn podzielono na dwie grupy w oparciu o ich mutacje genetyczne. W jednej grupie 245 mężczyzn miało mutacje w niektórych genach najczęściej związanych z rakiem piersi i jajnika (BRCA1, BRCA2 i ATM), podczas gdy w drugiej grupie 142 mężczyzn miało inne mutacje w genach naprawy DNA. Około dwóch trzecich mężczyzn w każdej grupie zachorowało na olaparib.

Ogólnie rzecz biorąc, u mężczyzn otrzymujących olaparib, choroba postępowała wolniej niż w przypadku standardowych leków, które pozbawiają komórki nowotworowe męskiego hormonu testosteron. Po roku, około 22% mężczyzn zażywających olaparib nie miało żadnych oznak postępu choroby nowotworowej, w porównaniu z 13,5% mężczyzn stosujących standardowe leczenie, naukowcy zgłosili 30 września w Barcelonie na spotkaniu Europejskiego Towarzystwa Onkologii Medycznej.

Różnica była większa w grupie z mutacjami BRCA1, BRCA2 i ATM: 28% z nich nie miało żadnych oznak postępującego rozwoju raka w porównaniu z 9,4% otrzymujących standardowe leczenie. Zmiany w genach BRCA są często związane z reagowaniem na leki, które działają podobnie jak olaparib, mówi Maha Hussain, onkolog z Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago, który przedstawił wyniki na spotkaniu onkologicznym.

lek na raka gruczołu krokowego – stosowanie

U pacjentów z wymiernymi guzami w grupie BRCA wielkość guza zmniejszyła się o jedną trzecią wielkości guza na olaparibie, w porównaniu z 2,3% wielkości guza na standardowej terapii.

Chociaż nowe leczenie wygląda jak dotąd obiecująco, potencjalnie kupując niektórym pacjentom jeszcze kilka miesięcy, jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, jak lek wpłynie na ogólne przeżycie. Badanie kliniczne, współfinansowane przez firmy farmaceutyczne produkujące olaparib, AstraZeneca i Merck & Co, będzie kontynuowane na początku 2021 roku.

Olaparib jest inhibitorem PARP: Lek blokuje enzym PARP, który naprawia uszkodzone DNA. Komórki nowotworowe rozwijają się w strefie Goldilocków uszkodzenia DNA – wystarczy, że komórki stają się rakotwórcze, ale nie tak bardzo, że umierają. Wtrącanie się do enzymu PARP sprawia, że komórki są bardziej podatne na szaleństwo i, w końcu, popełniają samobójstwo komórkowe.

Lek działa podobnie w przypadku raka gruczołu krokowego, jak w przypadku raka jajnika i raka piersi. “Zasadniczo chodzi o ten sam cel: PARP”, mówi Hussain.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła olaparib dla raka piersi i jajnika, ale nie dla raka prostaty. Jeśli FDA pewnego dnia zatwierdzi stosowanie leku w ciężkich przypadkach choroby, będzie to jeden z pierwszych przypadków, w których w leczeniu raka gruczołu krokowego zastosowano podejście oparte na medycynie precyzyjnej – lub idei personalizacji terapii opartej na genach danej osoby.

“Terapia raka gruczołu krokowego] była, ogólnie rzecz biorąc, podejściem uniwersalnym”, mówi Hussain. “Jeśli chodzi o medycynę precyzyjną, myślę, że otworzyliśmy drzwi”.

lek na raka gruczołu krokowego cena – gdzie kupić

lek na raka gruczołu krokowego
images

W Stanach Zjednoczonych, według Amerykańskiego Towarzystwa Nowotworów (American Cancer Society), u 1 na 9 mężczyzn zostanie zdiagnozowany rak gruczołu krokowego w ciągu całego życia. To sprawia, że choroba ta jest drugim najczęstszym rodzajem raka u amerykańskich mężczyzn, po raku skóry. Często można ją leczyć. Lekarze mogą usunąć prostatę poprzez operację lub zniszczyć komórki nowotworowe za pomocą promieniowania lub chemioterapii. Mogą również stosować różne leki, aby obniżyć poziom męskich hormonów lub wzmocnić układ odpornościowy organizmu, aby pomóc w walce z rakiem.

Jednak dla niektórych pacjentów terapie te nie działają. Każdego roku około 30 000 mężczyzn w Stanach Zjednoczonych umiera na raka gruczołu krokowego.

“Mam nadzieję, że będziemy prowadzić coraz więcej badań, aby lepiej spersonalizować opiekę nad pojedynczym pacjentem” – mówi Hussain.

W przypadku pacjentów z mutacjami BRCA lub ATM, naukowcy odkryli również, że olaparib wydaje się opóźniać nasilenie bólu. Po roku około 80 procent mężczyzn zgłosiło, że ich ból pozostał taki sam, w porównaniu z nieco ponad 40 procent osób otrzymujących inne leki.

Prawie wszyscy mężczyźni, bez względu na to, czy przyjmowali olaparib lub standardowe leki hormonalne, zgłaszali działania niepożądane, takie jak anemia, nudności lub zmęczenie. Jednak te na olaparib miał wyższe wskaźniki niedokrwistości i zgłaszane bardziej dotkliwe skutki uboczne.

lek na raka gruczołu krokowego
images 6

Wyniki wskazują, że dla pacjentów z tymi specyficznymi mutacjami inhibitor PARP, taki jak olaparib, może działać lepiej niż wypróbowywanie innego rodzaju terapii hormonalnej, mówi William Dahut, onkolog i dyrektor naukowy ds. badań klinicznych w Centrum Badań nad Rakiem w Bethesda, Md.

Jednak badanie pacjentów z rakiem gruczołu krokowego na mutacje genetyczne nie jest rutyną, chyba że rak zaczyna rozprzestrzeniać się po całym ciele, mówi. “Myślę, że doprowadzi to do tego, że o wiele więcej mężczyzn będzie badanych w celu sprawdzenia, czy mają te genetyczne anomalie.

lek na raka gruczołu krokowego
images 7

Jeśli mężczyźni zostaną bardzo wcześnie przebadani na obecność tych mutacji genetycznych, wówczas lekarze mogą być w stanie przewidzieć, którzy pacjenci mogą odnieść korzyść z wcześniejszego rozpoczęcia stosowania leku z inhibitorem PARP. “Jest przynajmniej możliwe, że stosując te leki wcześniej, mogą one mieć nawet większy wpływ”, mówi Dahut.