Mężczyźni wysokiego ryzyka “powinni być poddawani badaniom na obecność raka gruczołu krokowego”.

Mężczyźni urodzeni w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka gruczołu krokowego powinni być poddawani co roku dodatkowym badaniom kontrolnym od 40 roku życia, twierdzą eksperci.
Mężczyźni z pewnymi mutacjami w ich DNA, ich kod genetyczny, są bardziej narażeni na rozwój raka gruczołu krokowego.
Naukowcy z Instytutu Badań nad Rakiem (Institute of Cancer Research – ICR) twierdzą, że coroczne badania krwi mogą pomóc w szybkim wykryciu nowotworów, kiedy są łatwiejsze do wyleczenia.
Prostata Cancer UK stwierdziła, że wszelkie decyzje należy podejmować ostrożnie.
Naukowcy z ICR powiedzieli, że u jednego na 300 mężczyzn w Wielkiej Brytanii wystąpiły mutacje w Brca2, co zwiększa ich ryzyko.
Jednak większość z nich nie będzie wiedziała, czy noszą mutacje w swoim DNA, ponieważ nie są one rutynowo badane.
Mutacje Brca2 są tymi samymi błędami genetycznymi, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi i jajnika u kobiet – a mężczyźni zostaną przebadani tylko wtedy, gdy takie nowotwory będą występować w rodzinie.


Badania przesiewowe


Antygen swoisty dla prostatyny (PSA) jest białkiem wytwarzanym wyłącznie przez gruczoł krokowy.
Poziom PSA wzrasta w przypadku raka gruczołu krokowego, ale nie jest to wystarczająco wiarygodny środek uzasadniający badanie przesiewowe wszystkich mężczyzn w kierunku tej choroby.
Prof. Ros Eeles powiedział: “Nasze badania pokazują bardzo wyraźnie, że mężczyźni z defektem genowym Brca2 są bardziej narażeni na agresywny rak gruczołu krokowego i że regularne badania PSA mogą przyczynić się do poprawy wczesnej diagnostyki i leczenia.
Ona robi to na konferencji Narodowego Instytutu Badań nad Rakiem w Glasgow.
Powiedziała, że mężczyźni lub ktokolwiek z prostatą i mutacjami Brca2 są prawie dwa razy bardziej narażeni na ciężki rak, który wymaga raczej leczenia niż prostego monitorowania.
Dr Matthew Hobbs, z organizacji charytatywnej Prostate Cancer UK, powiedział: “Finansujemy projekt mający na celu modelowanie długoterminowej skuteczności szeregu potencjalnych strategii badań przesiewowych, w tym określenie, czy istnieją pewne grupy wysokiego ryzyka, dla których korzyści płynące z regularnych badań przesiewowych znacznie przewyższają możliwości nadmiernego leczenia.
“Może się zdarzyć, że przesiewowe badania wszystkich mężczyzn z mutacją Brca2 mogą być jedną z odpowiedzi, więc przyjrzymy się uważnie wynikom tego badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.