Operacja HoLEP to nowoczesny typ operacji laserowej
Laser HoLEP ma zastosowanie w chirurgii małoinwazyjnej od 1998 r. Określa się go jako złoty standard w przeprowadzaniu zabiegów laserowych. ThuLEP zastosowano po raz pierwszy w 2010 r. Wymienione metody chirurgiczne charakteryzują się dobrym wynikiem pooperacyjnym i niskim odsetkiem powikłań. Dzięki zastosowaniu laserów można znacznie zminimalizować śródoperacyjną utratę krwi, długość okresu cewnikowania po zabiegu i czas hospitalizacji.
Badania wykazały równoważność między ThuLEP i HoLEP, ponieważ nie stwierdzono istotnych różnic w zakresie zmian parametrów objawowych i urodynamicznych pacjentów. Nie stwierdzono różnic w skuteczności i zachorowalności związanej z zabiegiem operacyjnym. Preferencje chirurga i dostępność lasera są głównymi czynnikami decydującymi o wyborze jednego lasera zamiast drugiego.
Laser holmowy jest impulsowy, podczas gdy laser tulowy emituje falę ciągłą. W rezultacie laser HoLEP może nie tylko ciąć, ale także tępo oddzielać warstwy tkanki. Holm nie sprawdza się w odparowywaniu tkanek, ale przeciwieństwie do lasera tulowego, może rozbijać kamienie niezależnie od ich składu chemicznego. Pozwala to na niszczenie nawet bardzo twardych tworów, co można zrobić przy okazji enukleacji prostaty laserem holmowym HoLEP. laserowe rozbijanie kamieni nerkowych narzędziem o odpowiedniej mocy zapewnia szybkie kruszenie złogów na dalszych odcinkach układu moczowego (PCNL i rirs). Radzi sobie z większymi tworami już przy jednej sesji zabiegowej. Powstający po kruszeniu piasek jest wielkości poniżej 0.1mm. Tak drobny pył może zostać usunięty z organizmu nawet bez konieczności pozabiegowego cewnikowania.
Operacja prostaty laserem holmowym jest możliwa nawet przy dużych przerostach gruczołu. Usuwa się i zachowuje całość nieprawidłowej tkanki, dzięki czemu można ją następnie zbadać w laboratorium np. pod kątem zmian nowotworowych. Poważne powikłania, takie jak uszkodzenie zwieracza lub morcelacja ściany pęcherza moczowego, występują niezwykle rzadko.
HoLEP jest łagodny dla potencji. Bez problemu można również oszczędzić mięsień zwieracza. Wyniki długoterminowe wskazują na niski odsetek powikłań takich jak zwężenie szyi pęcherza, cewki moczowej czy konieczności ponownych operacji z powodu resztkowego gruczolaka.
Laser tulowy ma zasadniczo tylko właściwości tnące, co wywołuje na powierzchni naciętej tkanki efekt podobny do blizny. Nadaje się do tzw. waporyzacji (odparowywania) - ThuVEP. Zarówno ThuLEP prostata, jak i ThuVEP mają podobne zalety jak laser HoLEP w porównaniu z TURP (elektroresekcją prostaty). Podczas zabiegu ThuLEP nie są dotykane nerwy potrzebne do erekcji, jak również mięsień zwieracza znajdujący się bezpośrednio pod sterczem. W ThuVEP tkanka gruczołu krokowego jest wycinana z torebki, co umożliwia szybką i bezkrwawą pracę.
Klejenie żylaków - pozbądź się problemu
Dlaczego rehabilitacja dzieci Bielsko Biała jest tak ważna?