Podejścia do raka gruczołu krokowego “poczekaj i zobacz”.

Aktywny nadzór i uważne oczekiwanie to najbardziej konserwatywne i coraz bardziej popularne podejście do leczenia raka gruczołu krokowego. Czy jedno z nich jest odpowiednie dla Ciebie?

prostata
images


Na przestrzeni lat wynik leczenia raka gruczołu krokowego okazał się dla wielu mężczyzn lepszy niż się spodziewano.

Chociaż rak gruczołu krokowego jest dość powszechny, ryzyko śmierci z powodu tej choroby jest niskie, nawet bez leczenia. W rzeczywistości większość zdiagnozowanych mężczyzn umrze na coś innego, na przykład na chorobę serca. Mimo to rak prostaty pozostaje drugą główną przyczyną zgonów z powodu raka (po raku płuc) u mężczyzn, jak podaje Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne.

“Mężczyźni nadal muszą traktować raka gruczołu krokowego jako poważną dolegliwość i być świadomi wielu dostępnych opcji”, mówi dr Frank McGovern, urolog ze szpitalem macierzystym Massachusetts z Harvard-affiliated Massachusetts.

Dwie z bardziej popularnych opcji raka gruczołu krokowego to obecnie aktywny nadzór i uważne oczekiwanie. Są to najczęściej zalecane sposoby radzenia sobie z rakiem gruczołu krokowego o niskim ryzyku, w których rak ogranicza się do gruczołu krokowego i prawdopodobnie nie będzie szybko wzrastał ani się rozprzestrzeniał. W obu przypadkach nie rozpoczyna się od razu żadnego leczenia.

“Aktywny nadzór i czujne oczekiwanie pomagają mężczyznom zrobić krok wstecz i przeanalizować swoją sytuację przed przejściem bezpośrednio do inwazyjnych procedur i zabiegów, co może prowadzić do skutków ubocznych, które obniżają jakość życia i może nie poprawić oczekiwanej długości życia”, mówi dr McGovern.

Popularność leczenia raka gruczołu krokowego

Popularność leczenia raka gruczołu krokowego
images 8

Coraz więcej mężczyzn wybiera aktywny nadzór lub czujne oczekiwanie na opanowanie raka gruczołu krokowego o niskim ryzyku.

Uaktywnij się w zakresie nadzoru

Podczas gdy terminy aktywny nadzór i czujne oczekiwanie są często używane zamiennie, podejścia są zupełnie inne. Aktywny nadzór obejmuje monitorowanie poziomu antygenu swoistego dla prostaty (PSA) pod kątem zmian i regularne cyfrowe badania odbytu. Badanie PSA mierzy poziom PSA we krwi, białka produkowanego zarówno przez tkankę nowotworową, jak i nienowotworową w prostacie. Wyniki są podawane w postaci nanogramów PSA na mililitr krwi (ng/ml). Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy poziom PSA u człowieka, tym większe jest prawdopodobieństwo zachorowania na raka gruczołu krokowego. Również ciągły wzrost stężenia PSA w czasie może być oznaką raka. (Patrz “PSA według numerów”).

W cyfrowym badaniu odbytu lekarz wkłada do odbytu nasmarowany palec w rękawiczkach i odczuwa zaburzenia w obrębie prostaty, które mogą wskazywać na raka.

Podczas aktywnego nadzoru, co sześć miesięcy przeprowadzany jest test PSA i cyfrowe badanie odbytu. Jeśli poziom PSA wzrośnie lub jeśli w badaniu odbytu zostanie wykryty nowy lub powiększający się wzrost, lekarz prawdopodobnie zaleci biopsję prostaty, aby sprawdzić, czy rak stał się bardziej agresywny.

Tradycyjna biopsja pobiera 12 próbek z różnych części prostaty. Nawet jeśli stężenie PSA nie wzrasta, lekarz może zalecić okresowe biopsje w ramach aktywnego nadzoru.

Jeśli biopsja wykaże jakiekolwiek zmiany, Ty i Twój lekarz możecie zdecydować się na kontynuację aktywnego nadzoru lub przejście do leczenia operacyjnego, radiologicznego lub hormonalnego.

Aktywny nadzór nie jest opcją pasywną, podkreśla dr McGovern. “Przestrzegasz sztywnego harmonogramu regularnych testów PSA i działań następczych, więc stale monitorujesz swój stan”, mówi. “Aktywny nadzór jest jak autostrada, na którą wsiadasz, ale jeśli zdarzy się coś niezwykłego, zjeżdżasz z drogi leczenia”.

Zalety: Główną korzyścią z aktywnego nadzoru jest to, że unikasz leczenia, którego niekoniecznie potrzebujesz i jego potencjalnych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia erekcji i problemy z oddawaniem moczu.

Wady: Jedną z kwestii z aktywnego nadzoru jest to, że zależy głównie od testów PSA, z lub bez biopsji. Testy PSA nie są ostateczne, a nieprawidłowy wynik może popchnąć człowieka w kierunku leczenia, które nigdy nie zmieni jego długości życia.

Jednak głównym minusem aktywnego nadzoru jest aspekt psychologiczny – ciągłe martwienie się, że coś może być nie tak. “Tylko dlatego, że kwalifikujesz się do aktywnego nadzoru, nie musisz tego robić”, mówi dr McGovern. “Jeśli czekanie i oglądanie jest zbyt stresujące, zawsze możesz udać się bezpośrednio na leczenie.

Nie istnieje “normalny” poziom PSA, ale istnieją ogólne wytyczne dotyczące wykrywania ewentualnego raka gruczołu krokowego:

0 do 2,5 ng/ml jest uważane za bezpieczne, ale u mężczyzn nadal może wystąpić rak z tak niskim stężeniem PSA.
2,6 do 4 ng/ml jest w normie, ale należy porozmawiać z lekarzem o innych czynnikach ryzyka.
4-10 ng/ml sugeruje możliwość zachorowania na raka, ale częściej wynika to z powiększenia prostaty (łagodny przerost gruczołu krokowego).
Wyżej niż 10 ng/ml często oznacza obecność raka, ale zapalenie gruczołu krokowego (prostaty) może również powodować wysoki poziom.
Obserwuj i czekaj

Uważne oczekiwanie różni się od aktywnego nadzoru i najczęściej jest brane pod uwagę w przypadku mężczyzn w wieku 70 lat i starszych, zwłaszcza jeśli średnia długość życia jest krótsza niż 10 lat. Z uważnym oczekiwaniem, nie ma zaplanowanych testów PSA ani badań odbytu.

“Ideą jest unikanie leczenia, chyba że wystąpią objawy – takie jak ekstremalne zmęczenie, utrata masy ciała, bóle kości lub zatrzymanie moczu – które mogą zakłócać jakość życia”, mówi dr McGovern.

Podobne do aktywnego nadzoru, człowiek, który pierwotnie wybrał uważne oczekiwanie może zmienić zdanie i mieć bliższe monitorowanie lub powtórzyć biopsję.

Zalety: Jeśli jesteś w latach 70-tych lub 80-tych, możesz nie chcieć kontynuować leczenia, ponieważ najczęściej potencjalne skutki uboczne przewyższają wszelkie korzyści. “Ponadto, jeśli masz do czynienia z innymi problemami zdrowotnymi, możesz nie chcieć przechodzić przez dodatkowy stres związany z leczeniem raka gruczołu krokowego”, mówi dr McGovern.

Wady: Uważne oczekiwanie nie jest tak proaktywne jak aktywny nadzór. Czekając na wystąpienie objawów, możesz stracić szansę na wcześniejsze leczenie. “Ponadto, jeśli czekasz dłużej przed rozpoczęciem leczenia, procedury mogą być trudniejsze do zniesienia, z dłuższym okresem rekonwalescencji w porównaniu z okresem, kiedy byłeś młodszy”, mówi dr McGovern.