Terapia radiacyjna na raka gruczołu krokowego: Czego można się spodziewać

W TYM ARTYKULE:
Terapia promieniami zewnętrznymi (EBRT)
Brachyterapia (radioterapia wewnętrzna)
Możliwe skutki uboczne
Radioterapia od dawna jest podstawą leczenia wielu rodzajów nowotworów. Jeśli chodzi o raka gruczołu krokowego, istnieją dwa rodzaje leczenia radiacyjnego: promieniowanie z wiązki zewnętrznej i brachyterapia. Rodzaj zalecany przez lekarza zależy od konkretnego przypadku.

images Terapia radiacyjna na raka gruczołu krokowego: Czego można się spodziewać
images 12

Promieniowanie za pomocą wiązki zewnętrznej (EBRT) dostarcza promieniowanie z maszyny zwanej akceleratorem liniowym.

Ten rodzaj leczenia może być zastosowany, jeśli masz raka gruczołu krokowego we wczesnym stadium, który się nie rozprzestrzenił. Lekarze stosują go również wraz z innymi metodami leczenia raka w późniejszym stadium, po operacji, aby zapobiec ponownemu wystąpieniu raka, po operacji, jeśli rak już powrócił, lub aby pomóc zmniejszyć objawy raka, który rozprzestrzenił się poza prostatę.

Brachyterapia działa od środka na zewnątrz. Można usłyszeć tzw. wewnętrzną radioterapię. Dostarcza ona promieniowania z małych radioaktywnych nasion lub granulek, o wielkości ziaren ryżu, które lekarz umieszcza bezpośrednio w prostacie.

Terapia ta może być stosowana w leczeniu wczesnego, wolno rosnącego raka gruczołu krokowego. Można ją również łączyć z promieniowaniem zewnętrznym, jeśli istnieje wysokie ryzyko rozprzestrzenienia się raka poza prostatę.

Oto, co dzieje się z każdym typem, w tym jak te zabiegi działają i jakie mogą być ich skutki uboczne. Nie wahaj się zadawać lekarzowi żadnych pytań, które są dla Ciebie ważne.

Terapia promieniami zewnętrznymi (EBRT) – prostata

Proces planowania gwarantuje, że ilość i lokalizacja, w której dostarczane jest promieniowanie, są bardzo precyzyjne.

Symulacja promieniowania: Na kilka dni przed wizytą radiolog włoży do prostaty kilka nasion znacznika, aby pomóc zlokalizować je podczas leczenia. Następnie, podczas symulacji promieniowania, zespół terapeutyczny wykona ślady na Twoim ciele, aby pomóc ustawić liniowy akcelerator podczas leczenia. Zespół wykorzysta specjalne urządzenia, które utrzymają Cię w miejscu, aby upewnić się, że nie poruszasz się podczas tego procesu.

Terapia radiacyjna na raka gruczołu krokowego: Czego można się spodziewać
images 5

Planowanie skanów: Skanowanie tomografią komputerową (CT) zidentyfikuje dokładny obszar ciała, który ma być leczony. Informacje zebrane podczas tych sesji planowania pomogą określić rodzaj i dawkę otrzymywanego promieniowania.

Leczenie: W zależności od rodzaju promieniowania i postawionej diagnozy, leczenie ambulatoryjne trwa zwykle 5 dni w tygodniu przez 7-9 tygodni.